מדפסת לייזר או הזרקת דיו?

עודכן ב: 7 אוג 2018


מדפסת דיו

רבים מתלבטים איזו טכנולוגיה עדיפה ובעצם מה ההבדלים בין מדפסת לייזר להזרקת דיו.


נתחיל עם הסבר קצר איך עובדת כל טכנולוגיה;


טכנולוגיית הלייזר – בתחילה המדפסת מקבלת מידע מהמחשב שמועבר למנגנון הלייזר במדפסת. המנגנון זורק אותות לכיוון התוף באמצעות מראות. מרגע תחילת עבודת המדפסת התוף נטען בחשמל דרך חוט הנקרא "קורונה" ובעצם במקומות בהם פוגעת קרן הלייזר נוצר סימון. לאחר מכן התוף ממשיך להסתובב ועובר דרך רולר המוצמד לטונר, מה שגורם לטונר להידבק לתוף במקומות בהם הוא נצרב מקרן הלייזר. התוף ממשיך להסתובב ומגיע לתחנת "קורונה" שגורמת לו לפריקה מהחשמל – במקביל נייר ההדפסה נכנס לכיוון התוף - ובעת הפריקה הטונר שהיה דבוק על התוף נופל על הנייר. עד לנקודה זו, אם מאיזו שהיא סיבה מוציאים את נייר ההדפסה, בניעור פשוט יפול ממנו כל הטונר ונקבל דף חלק לגמרי. בפועל, לאחר נפילת הטונר על הדף, הדף נכנס לתנור שמחומם לטמפרטורה של 280 מעלות. בתנור ישנם שני גלילי לחץ שמגהצים בעת החימום את הטונר לתוך הדף – וכך בעצם אנחנו מקבלים את ההדפסה ששלחנו.


טכנולוגיית הזרקת דיו – גם פה המדפסת מקבלת תחילה מידע ומתרגמת אותו לפולסים (לחיצות) של הזרקת דיו. המדפסת מעבירה את הפולסים שיצרה לראש ההדפסה שמכיל 4 דיאפרגמות (מעין משטח מיוחד עם חורים קטנים מאד שדרכם עוברת טיפת דיו בודדה). ראש ההדפסה מטפטף טיפות דיו לפי הוראות

הפולסים שקיבל, והדף סופג את הדיו אליו. וכך נוצרת ההדפסה .


בעבר היו הבדלים רבים בין שתי הטכנולוגיות, עם עדיפות כמעט מוחלטת למדפסת הלייזר.


כיום מדפסות הזרקות הדיו הדביקו את הפער במהירות ובאיכות וההבדל העיקרי שקיים היום הוא דווקא בתחום הבריאות ואיכות הסביבה – באופן מוחלט לטובת מדפסת הזרקת הדיו.